GamoSoy R

Lisovaný, rafinovaný
sójový olej bez GMO 

GamoSoy R

Lisovaný, rafinovaný
sójový olej bez GMO 

Rafinovaný sójový olej bez GMO

Sójový olej je po celom svete široko rozšírená potravinárska surovina. Ročná produkcia presiahne 45 mil. ton a tým – nasledujúc palmový olej- predstavuje druhý najväčší objem.

Je bohatý na mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny a preto má priaznivý účinok v strave. Je vynikajúci na pečenie, varenie a do šalátových dressingov. Tiež je to jedna z hlavných zložiek pri výrobe majonézy a margarínu. Okrem použitia v potravinárskom priemysle sa používa aj pri výrobe krmív pre zvieratá a na priemyselné účely (napr. výroba lakov a mazív).

Najbežnejšou formou výroby rastlinného oleja je proces „extrakcie“, pri ktorom sa olej extrahuje zo sójových bôbov s odmasťovacími prostriedkami. Tieto rozpúšťadlá sú vyrobené z minerálneho oleja. Hoci je proces extrakcie bezpečný, v olejoch je povolené minimálne množstvo rozpúšťadiel.

Naša spoločnosť si dala za cieľ extrahovať olej zo sójových bôbov pomocou technológie bez použitia rozpúšťadiel, „lisovaním”. Počas procesu sójové bôby čistíme, rozdrvíme, zohrejeme a lisujeme.

Potom nasleduje rafinácia oleja. Vtedy dochádza k odslizeniu (degumming) a odstráneniu voľných mastných kyselín, farby a zápachu oleja. Konečným výsledkom je svetlofarebný, neutrálne voňajúci olej v potravinárskej kvalite bez obsahu sedimentov.

Olej sa mení nielen svojim vzhľadom, ale aj obsahovými a fyzikálnymi vlastnosťami. Jednou z – možno najdôležitejších – zmien je výrazné zvýšenie „bodu zadymenia“ (na asi 230 stupňov Celzia). Bod zadymenia poskytuje informácie o tom, či sa konkrétny olej môže použiť na vyprážanie, prípadne na vyprážanie vo fritéze. Bodom zadymenia nazývame takú teplotu, pri ktorej olej začne dymiť. Čím vyššia je táto teplota, tým lepšie sa dá používať olej.

Dymenie znamená, že olej podlieha chemickým zmenám. Niektoré zo zmien znamenajú tvorbu zdraviu škodlivých látok (dioxíny, trans tuky), ktorým je potrebné sa vyhnúť. Z tohto dôvodu je dôležité zvoliť správny olej pre konkrétne jedlo.

Okrem vysokého bodu zadymenia sójového oleja (230 °C) spomenieme napríklad repkový olej              (cca 200 °C), slnečnicový olej (cca 220 °C) a panenský olivový olej (cca 170 °C). Z toho tiež vidno, že panenský olivový olej sa v žiadnom prípade neodporúča na vyprážanie. Rafinovaný sójový olej je vhodný vo všetkých ohľadoch na prípravu ako studených výrobkov (napr. majonézy), tak aj vyprážaných výrobkov (hranolky, mäso).

Jedným z najväčších problémov pri pestovaní sóje je potlačenie buriny v produkčnej oblasti, preto sa začali vyrábať geneticky upravené odrody sóje, ktoré sú tolerantné voči celkovým herbicídom. Hovorí sa im odrody GMO (Gen Modified Organs). V súčasnosti neexistuje konsenzus o vplyve genetickej modifikácie na zdravie.

Naša spoločnosť vyrába sójový olej výhradne zo surovín neobsahujúcich GMO.

SK – SDS-Lisovany rafinovany sojovy olej bez GMO

platnosť od: 24.06.2021

SK – Produktový list GamoSoy R

platnosť od: 14.09.2021

PL – Karta produktu GamoSoy R

platnosť od: 25.08.2021

HU – Termék adatlap GamoSoy R

platnosť od: 14.09.2021

EN – SDS-Pressed refined GMO free soybean oil

platnosť od: 24.06.2021

EN – Product data sheet GamoSoy R

platnosť od: 17.08.2019

DE – Produktblatt GamoSoy R

platnosť od: 25.08.2021

KVALITNÝ PRODUKT

VYSOKÝ OBSAH OMEGA 3 a 6
MASTNÝCH KYSELÍN

PANENSKÝ SÓJOVÝ OLEJ
S VYSOKÝM OBSAHOM LECITINU

NEOBSAHUJE
ŽIADNE CHEMIKÁLIE

Zistite viac o našich ďalších produktoch

Zistite viac o našich ďalších produktoch

Potrebujete viac informácií o našich produktoch a cenách?
Kontaktujte nás!